6’lı masayı bombaladığı o konuşma hala hafızalarda… Akşener’den CHP’ye 5 kiralık vekil!

  • HABER7

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener “noter ve kumar masası” diyerek eleştirdiği, 10 dakikalık konuşmasıyla ağır ithamlar yönelttiği 6’lı koalisyon masasına dönmesinin yanı sıra, CHP listesine kiralık milletvekili bile gönderdi. YSK’ya verilen aday listesinde CHP lehine 9 şehirde aday çıkarmayan İyi Parti, 5 önemli kurmayını da milletvekili adayı olarak CHP listesine gönderdi.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin listesinde Deva Partisi, Gelecek Partisi, Saadet Partisi ve Demokrat Parti’den 71 ismi aday gösterilirken, İyi Parti kontenjanından şu 5 isim yer aldı:

  • İyi Parti Sosyal Politikalar Başkanı Berna Sukas, CHP İstanbul 2. Bölge 9. sıradan,

  • İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Ersagun Yücel, CHP İstanbul 1. Bölge 5. sıradan,

  • İyi Parti Kurucusu Onur Aydın, CHP İstanbul 1. Bölge 11. sıradan,

  • İyi Parti Üyesi İrem Yaman, CHP Ankara 2. Bölge 4. sıradan,

  • İyi Parti STK İlişkileri Koordinatörü Orkun Kamber, CHP Ankara 1. Bölge 5. sıradan.

O SÖZLER NE OLDU?

Seçimlere kendi adayları ve kendi logosuyla girmesine rağmen CHP’ye milletvekili gönderen İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, 6’lı masanın cumhurbaşkanı adayının konuşulduğu son toplantıda masayı devirmişti. Akşener, 2 Mart’ta yaptığı basın açıklamasında “Kumar masasında, noter masasında olmayacağız” demişti. Metni kendisinin yazdığını açıklayan İyi Parti lideri Meral Akşener, “İyi Parti kıskaca alınmış, dayatmaya mecbur bırakılmıştır. Buna boyun eğmeyeceğiz. Sağduyusunu azme çevirecek, kişisel ikbal hesapları için üretilmiş devşirme siyasetin hınk edicisi olmayacaktır.” sözlerini sarf etmişti.

Meral Akşener, açıklamasında özetle şunları söylemişti:

“Karşımıza kim dikilirse dikilsin bizim itirazımız dün de aynıydı bugün de aynı. Her zaman olduğu gibi dimdik duruyoruz.

Ceketimi assam aday ederim diyenlerin karşısındayız.

Biz bugünlere kirli pazarlıkları reddederek geldik. Alışılmış yenilgilere karşı çıkarak geldik. Siyasetimizin merkezini milletimizi alıp memleketimizi karış karış gezdik. Milletimizin hem dertlerini hem şikayetlerini hem de bizden beklentilerini dinledik. Nasıl ki dinlediğimiz dertleri ve şikayetleri not edip iktidara duyurduysak, muhalefetten olan beklentileri de karşılamak için yorulmadan çalıştık. Biz, İYİ Parti olarak demokrasiye olan inancımız gereği her daim ortak aklın ışığında sorunları ve çözümleri konuşabilmeyi aklın bir gereği olarak gördük.

Milletimizin ve memleketimizin ihtiyaçlarını düşünerek 5 siyasi partiyle çok önemli bir adım attık. Türkiye için ortak dertlerimize ve bu dertlerin çözümüne yönelik önerilerimize dair güçlendirilmiş parlamenter sistem, Anayasa değişikliği gibi birçok önemli konuda mutabakat sağladık.

Dün, nihayet ortak Cumhurbaşkanı adayının kim olacağını tartıştık. Beş siyasi parti tek bir ismi dile getirerek Sayın Kılıçdaroğlu’nun adaylığı yönünde görüşlerini belirttiler. Üç yılı aşkın süredir sokaklarda sıklıkla duyduğumuz, milletimizin yoğun teveccüh gösterdiğine şahit olduğumuz, kamuoyu araştırmalarında da kazandığını gördüğümüz iki ismin adaylığı konusunda görüşümüzü beyan ettik. Bu iki isim Sayın Mansur Yavaş ile Sayın Ekrem İmamoğlu’ydu. Bunun da yanında aday belirleme sürecinin sağlıklı yönetilmesi için her bir siyasi partinin ayrı ayrı belirleyeceği araştırma şirketlerinin yapacakları çalışmalar ışığında ortak Cumhurbaşkanı adayının objektif bir usulle belirlenmesini önerdik. Ancak maalesef bu görüşlerimiz masadaki paydaşlar tarafından kesin bir biçimde reddedildi. Altılı masanın son toplantısında bir ‘anlayışa’ varıldı. Şahsi hırslar Türkiye’ye tercih edilmiştir. Kişisel ajandalar uğruna mübah sayılan kuyruklu yalanlar tercih edilmiştir. Yenilgi yenilgi büyüyen küçük hesaplar tercih edilmiştir. Biz İYİ Parti’yi bunun için kurmadık.

Yeri geldi çıkarlarımızdan feragat ettik. Hakarete uğradık, dişimizi sıktık. Linç edildik, yıkılmadık. Bıkmadan, usanmadan, vazgeçmeden konuştuk, anlattık.

Altılı masa artık millet iradesini kararlarına yansıtma kabiliyetini reddetmiştir. Bu masa artık potansiyel adayların tartışılabildiği ortak akıl platformu olmaktan çıkmış, tek bir adayın tasdiki için çalışan noter masasına dönüşmüştür.

Çok kıymetli imzalar attık. Biz, ne olursa olsun imzamızın arkasındayız. Ancak ne bir kumar masasında ne de bir noter masasında olmayacağız. 85 milyonun geleceğini kişilerin tahakkumuna teslim etmeyeceğiz. Milletimizi kazanma ümidini yok etmeyeceğiz.

Sayın İmamoğlu ve Yavaş’a çağrıda bulunmak istiyorum. Üzerinize atılan tüm iftiralardan alnınızın akıyla çıktınız. Tüm engellemelere rağmen çok çalıştınız. Görevinizi en iyi şekilde yaptınız. Kritik kırılmanın eşiğinde millet sizi göreve çağırıyor.”

Meral Akşener’in açıklamasının ardından 6’lı masa, Akşener’i diskalifiye ederek 5’li olarak toplanmıştı.

İyi Parti lideri Akşener 6 Mart tarihli toplantıya ise katılmış, Kemal Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanlığı adaylığının açıklandığı merasimde yüzü asık şekilde boy göstermişti.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir