ABD’den Türkiye-Ermenistan açıklaması: ‘Üzüntüyle karşılıyoruz’

Washington yönetimi, Türkiye’nin Ermeni havayolu şirketlerine hava sahasını kapatmasını ‘üzüntüyle karşıladığını’ açıkladı. Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Vedant Patel, günlük basın brifinginde konuya ilişkin bir soruyu yanıtladı.

VOA Türkçe’den Dilge Timoçin’in aktardığına göre Patel, şu ifadeleri kullandı: “Türkiye’nin Ermeni havayolu şirketlerinin uçuş izinlerini askıya almasını üzüntü ile karşılıyoruz. Türkiye ve Ermenistan arasında daha önce varılan hava bağlantılarının yeniden başlatılması anlaşması, sadece bu iki ülke arasında değil, genel olarak bölgesel istikrar için de çok önemli bir güven arttırıcı adımdı. Türkiye ve Ermenistan’ın ekonomik bağları yeniden inşa etmeye ve ulaşım bağlantılarını açmaya devam edebileceklerini umuyoruz.”

Patel ABD’nin, sadece iki ülke için değil, tüm bölgenin istikrarı için önemli olacağına inandığı Ermenistan-Türkiye normalleşmesini güçlü bir şekilde desteklediğini de vurguladı.

Ne olmuştu?

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ermenistan uçaklarına Türkiye hava sahasının kapatıldığını duyurmuş; gerekçe olarak da Erivan’da açılan “Nemesis Anıtı”nı göstermişti. Çavuşoğlu “Diktikleri anıt bizim diplomatlarımızı şehit eden terör örgütlerini, teröristleri, 1920’lerde Azerbaycanlı kardeşlerimizi ve bizim vatandaşlarımızı şehit eden terör örgütlerini yüceltmek için yaptılar. Dolayısıyla güvenlik kurumlarından sonra en çok şehit vermiş bir kurumun, Dışişleri Bakanlığı’nın başında bakan olarak benim bunu kabul etmem mümkün değil” demişti.

Çavuşoğlu NTV’ye yaptığı açıklamada, Ermenistan’ın “anıtı belediye yaptı, bizim yetkimiz yok” gibi açıklamalarını samimi ve doğru bulmadığını kaydetmiş ve “Dolayısıyla iyi niyetli olmadıklarını da gösteriyorlar. Bu iyi niyet karşısında tabi ben elim kolum bağlı duracak değilim. Ermenistan uçaklarına, bizim üzerimizden birçok yere uçmaya başlamışlardı, hava sahamızı da kapattık. Eğer bunu devam ettirirlerse de başka tedbirler de alırız” ifadelerini kullanmıştı.

Dışişleri Bakanlığı da anıtın açılmasını şiddetle kınamıştı. Açıklamada, “Türkiye ve Ermenistan arasındaki normalleşme sürecinin ruhuyla bağdaşmayan bu tür provokatif adımlar, bölgede kalıcı ve sürdürülebilir barış ve istikrarın tesisine yönelik çabalara hiçbir suretle katkı sağlamayacak, tam tersine normalleşme sürecini olumsuz etkileyecektir” denilmişti.

1920’li yıllarda Osmanlı siyasi ve askeri liderleri ile Azerbaycanlı siyasetçilere karşı gerçekleştirilen suikastlardan oluşan ve “Nemesis” ismi verilen operasyonun anıtının açılışı, Ermenistan’ın başkenti Erivan’da 25 Nisan’da yapılmıştı. Nemesis, Yunan mitolojisinde İntikam Tanrıçası’nın ismi ve aynı zamanda “düşman” anlamına geliyor. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir