Tarım Bakanlığı’ndan Hande Fırat’a 3,5 milyon lira hayvancılık hibesi

Gazeteci Hande Fırat Özvardar’ın, et fiyatlarından dolayı küçükbaş hayvancılık işine girdiği ortaya çıktı. Hande Fırat, yapacağı yatırım için Tarım Bakanlığından 3,5 milyon lira hibe desteği alacak.

Milli Gazete’de yer alan habere göre; Ankara’da ekonomik yatırımlar kapsamında sadece 16 projeye hibe desteği verileceği açıklanırken, hibe desteği verilmeyi hak edenlerden birisinin de gazeteci Hande Fırat Özvardar oldu.

Ankara Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nün hibe desteğini almayı hak eden yatırımcılar listesine göre gazeteci Hande Fırat Özvardar’ın tarımsal üretime yönelik sabit yatırımlar kapsamında küçükbaş hayvancılık yetiştiriciliğinde yeni tesis yatırımına hibe desteği verileceği öğrenildi. Küçükbaş hayvancılık yetiştiriciliğinde yeni tesis yapımının hibeye esas proje üst tutarı 7 milyon lira. Proje tutarının yüzde 50’si hibe olarak verileceği için Hande Fırat, küçükbaş hayvancılık yetiştiriciliğinde yeni tesis yapımı kapsamında Tarım ve Orman Bakanlığından 3,5 milyon lira hibe desteği alacak.

Hande Fırat’tan eleştirilere yanıt

Konunun gündem olmasının ardından Twitter’daki paylaşımında henüz hibe almadığını ancak vadettiği yatırımı yapınca hibe alacağını dile getiren Fırat, hibenin miktarından bahsetmedi.

Açıklamada Fırat, ’emeklilik projesi’ olarak ‘birçok yatırımcının yaptığı’ gibi tarım arazisi satın aldığını belirtti. Fırat, buna örnek olarak ABD’li milyarder girişimci Bill Gates’in bile tarım arazisi aldığını söyledi.

Henüz hibe almadığını ancak söz verdiği ’22 milyon TL’lik’ yatırımı yaptıktan sonra hibe alacağını kaydeden Fırat, gerekli denetimlerden geçtiğini ve süreç boyunca herhangi bir bakanlık yetkilisini aramadığını söyledi. Fırat, hibenin her yatırımcı gibi hakkı olduğunu savundu.

Fırat ayrıca, ‘kimse ismini görüp kapı açmasın’ diye vekaletini şoförüne verdiğini dile getirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir