AMB yetkilisinden şahin açıklama

AMB’nin şahin isimlerinden olan Holzmann enflasyonun yüksek seyrinin devam etmesi durumunda yeni faiz artışlarının da mümkün olabileceğini belirtti.

Avusturya Merkez Bankası Başkanı Holzmann ücret pazarlıkları ve artan petrol fiyatları gibi Euro Bölgesi enflasyonuna yönelik tehditlere dikkat çekerek “Bazı şoklar bizim daha fazla faiz artırmamızı gerektirebilir. Enflasyon kontrol altına alınmalı” değerlendirmesini yaptı.

Yatırımcılar enflasyon yüzde 2’lik hedefe gerileyene kadar AMB’nin uzun süre borçlanma maliyetlerini kısıtlayıcı seviyede tutmasını bekliyor.

AMB İcra Kurulu Üyesi Frank Elderson da “Hala çok belirsizlik mevcut. Bu nedenle kararları toplantı bazında ve veri odaklı olarak alıyoruz. Şimdiden tahminlerde bulunmak bu yaklaşımla uyumlu olmaz” açıklamasını yaptı.

Bazı politika yapıcılar şu an yüzde 4 seviyesinde bulunan politika faizinin zirve seviyeye ulaştığını ve ekonomik büyümeyle mücadele nedeniyle yeni bir faiz artışı olmayacağını ifade ediyor.

Bazıları ise enflasyonist risklerin devam ettiğini ve AMB tarihindeki en agresif sıkılaşma politikasının bittiğini söylemek için henüz erken olduğunu belirtiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir