Dofer Yapı Halka Arz Oluyor, Borsada Satış Tarihleri 10-11 Ekim…

Türkiye’nin öncü çelik hasır ve hazır demir üreticilerinden Dofer Yapı halka açılıyor. Halka arz 10-11 Ekim tarihlerinde, “DOFER” koduyla “Borsada Satış” yöntemi ile gerçekleştirilecek.

Türkiye’nin önemli demir ticareti, çelik hasır ve hazır demir üretimi yapan şirketlerinden Dofer Yapı, halka arz oluyor. Gedik Yatırım liderliğinde Borsa İstanbul Birincil Piyasa’da 10-11 Ekim 2023 tarihlerinde “Borsada Satış” yöntemiyle gerçekleştirilecek. Pay başına 17,11 TL sabit fiyatla gerçekleşecek arza “DOFER” koduyla kolayca katılım sağlanabilecek.

14 milyon TL nominal değerli paylar sermaye artırımı, 3 milyon TL nominal değerli paylar ortak satışı olmak üzere toplam 17 milyon TL nominal değerli payların halka arzının büyüklüğü 290 milyon 870 bin TL olacak.

“Ülke ekonomimize, ihracatına ve istihdamına katma değer sunuyoruz”

38 yıllık köklü geçmişleriyle bugün ülkemizin demir ticareti, çelik hasır ve hazır demir üretimi yapan önemli şirketleri arasında yer aldıklarını belirten Dofer Yapı Yönetim Kurulu Üyesi Yağmur Doğan, “Ankara Başkent OSB’de toplam 14.400 metrekare, Karabük OSB’de ise toplam 30.000 metrekarelik fabrika alanında 7 üretim hattımızla üretime devam ediyoruz. Alanında uzman 144 çalışanımızla, Türk Standartları’na uygun olarak ulusal ve uluslararası müşterilerimize yüksek kalite ürünler sunmaya devam ediyoruz. Kuvvetli sermaye yapımız ve üretim gücümüzle maliyet avantajı, ticari araç filomuz ve yerleşkelerimizle lojistik avantaj sağlıyoruz. Türkiye’nin dört bir yanına ulaştırdığımız ürünlerin yanı sıra ağırlıklı Gürcistan, Kıbrıs, Kırgızistan, Polonya ve İngiltere olmak üzere dünya ülkelerine ihracat gerçekleştiriyoruz. Böylece ülke ekonomimize, ihracatına, istihdamına ve sanayisine katma değer sunuyoruz. Üretim tesislerimizin elektrik ihtiyacını karşılamak, enerjide bağımsız hale gelmek hem de sürdürülebilirlik hedeflerimize katkıda bulunmak için yenilenebilir enerji yatırımlarımıza başladık. Her iki fabrikamızın çatısında toplamda 1,91 MW kurulu güce sahip GES’lerimiz ile üretimdeki enerji ihtiyacımızı da kendi ürettiğimiz yenilenebilir enerjiden karşılayacağız” dedi.

“Yeni bir fabrika yatırımı planlıyoruz”

Kurumsallaşmak için attıkları adımları bir adım daha ileri taşımak, gelecek nesillere sağlam bir temel oluşturmak için halka arz olmayı tercih ettiklerini belirten Doğan, halka arzdan elde edecekleri geliri yatırım için değerlendireceklerini belirtti. Doğan, “Ankara Başkent OSB ve Karabük OSB’deki fabrikalarımızda kapasitelerin artırılmasının yanı sıra üretilecek yeni ürünler için ihtiyaç duyulacak kalıp, makina, otomasyon cihazlarının teminini gerçekleştireceğiz. Almayı planladığımız iki hattın tek vardiyada 9.750 ton/yıl çelik hasır üretim kapasitesi bulunuyor. Bu yatırımla beraber üretim kapasitemiz tek vardiyada %10-12 oranında artacak. Bununla birlikte yeni yatırım planımız olan çelik hasır hattı, ilave makineler ve depolama alanı için yeni bir fabrika yatırımı da planlıyoruz” diye konuştu.

2023 yılının ilk yarısında %30 ciro artışı

Dofer Yapı, 2021 yılında satışlarını bir önceki yıla göre %47 oranında artırarak 927 milyon TL ciro elde etti. 2022 yılında pandemi etkilerinin azalması, doğru fiyat ve satış stratejileri ile yurt dışı satışlarını %389 oranında, toplam satışlarını ise %51 seviyesinde artırdı. Böylece yılı 1,4 milyar TL ciro ile tamamladı. 2023 yılının ilk yarısında ise geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %30 artışla 716 milyon TL ciroya ulaştı.

Sermaye Piyasası Kurulu’nca onaylanan İzahname ve ekleri ile tasarruf sahiplerine satış duyurusuna Kamuyu Aydınlatma Platformu’ndan (www.kap.org.tr), Dofer Yapı www.dofer.com.tr ve Gedik Yatırım’ın www.gedik.com adresli internet sitelerinden ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir