Fındığın Kabusu: Kokarca Böceği İstilası!

Karadeniz Bölgesi’ndeki birçok kentte kahverengi kokarca böceği istilası yaşanıyor. Tarım ürünlerine zarar veren böcek, havaların soğumasıyla Ordu şehir merkezinde ev, işyeri ve ağaçları da istila etti.

Ordu Tarım ve Orman Müdürlüğü, “Gördüğün yerde yok et, rahat et” yazılı broşür hazırladı.

Artıgerçek’ten Soner Özdemir’in haberine göre CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, kahverengi kokarca böceğinin fındıkta ortalama yüzde 2-3 rekolte kaybına yol açtığını vurguladı.

Adıgüzel, “Bu kilo başına 6 TL zarar demektir. Türkiye’nin bu yıl sadece fındıkta kahverengi kokarca böceği nedeniyle zararı 1 ila 3 milyar TL arasında. Bu zarar bütün kıyı şeridinde var. Ordu’da da en yoğun zarar Fatsa, Perşembe, Gülyalı, Ünye’de. Şimdi bahçelerden çekildi, kışı geçirmek için kapalı alanlara hücum etti” dedi.

Kahverengi kokarca böceğinin yılda 140 ila 200 arasında yavru ürettiğini anlatan Adıgüzel, Acilen önlem alınmasını istedi. Adıgüzel, “Perşembe ilçesinde her yerde kahverengi kokarca böceği var. Her tarafı istila etmiş durumda. Bununla toplu bir şekilde mücadele etmek lazım. Tarım ve Sağlık Bakanlıkları bu işe el atmalı. Gelecek yıl bunun 200 katını göreceğiz. Üreticiler bununla ilgili devletten yardım bekliyor” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir