‘Öğrencilerin kelime haznesini geliştireceğiz’

Bakan Tekin, Ankara’da Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) binasında düzenlenen ‘Dilimizin Zenginlikleri Projesi’nin tanıtım toplantısına katıldı. Okullarda yapılacak söz varlığını zenginleştirme çalışmaları ile öğrencilerin Türkçenin zenginliklerini tanımasını ve buna bağlı olarak dili iyi kullanmasını amaçlayan programda konuşan Bakan Tekin şunları söyledi:

‘ÇOCUKLARIMIZIN KELİME HAZNESİ ZAYIFSA BİZİM DE PAYIMIZ VAR
“Haziran ayının başından bu yana Türkçe ve ülkeyi bir arada tutan değerler üzerinde çaba sarf ediyoruz. Ana dil, çocukların hem akademik başarı için hem de Türkçeyi iyi kullanıp kendilerini ifade edebilmeleri açısından önemli bir referans kaynağı. Çocuklar sadece akademik hayatta değil; iş hayatında, toplumsal hayatta ve aile hayatında da kendilerini başarılı bir şekilde ifade etmeli. Bunun için geliştirilmiş ana dil önemli. Bakanlık olarak bizim temel gayemiz Türk milli kimliğini ve her bir evladının kişiliğini güçlü kılmak ise o zaman ana dil kullanımını desteklemek, ana dili güçlendirmek bizim bakanlığımızın temel görevlerinden bir tanesi olacak. Binlerce yıllık devlet geleneği ve medeniyet kültürüne sahibiz. Bakanlık olarak bize düşen görev; bu birikimi gelecek kuşaklara aktarmamız. Eğer bugün çocuklarımızın gündelik hayatta kullandığı, ifade ettiği kelime haznesinin zayıflığından bahsediyorsak bunda bizim de payımız var. Sorumluluğumuzu yerine getirmek için adımlar atmaya çaba sarf ediyoruz.

‘KONUŞTUĞUMUZ KELİME SAYISINI ARTIRALIM’
Söz konusu proje kapsamında her kademeden öğrenciler için ayrı ayrı eylem planı hazırladık. Bu eylem planını yakın bir zamanda okullarımızda idarecilerimizle paylaşmış olacağız. Biz bu projenin merkezine ‘sözlük okuma’ etkinliğini aldık. Ailelere ulaşıp buluşmalar, etkileşimli kitap okumaları yapacağız. Uzmanlar davet edilecek. Şiirler, seçilmiş beyitler ezberletilecek. Türk klasikleri okuyacaklar. 4 temel dil becerisine yönelik olarak deneme, öykü ve benzeri yazımlar üretecekler. Dijital platformlarda Türkçeyi kullanıp tasarımlar yapacaklar. Yazma yarışmaları organize edilecek. Yapacağımız faaliyetlerle öğrencilerimizin kelime haznesini geliştirmeyi hedefliyoruz. Bu topyekûn birlikte yürütülecek bir proje. Ben sadece öğrencilerimizin değil; öğretmenlerimizin, idarecilerimizin, toplumdaki herkesin böyle bir farkındalık oluşturmasını arzu ederim. Gündelik hayatta konuştuğumuz kelime sayısını biraz artıralım. Biraz daha farklı kelimelerle konuşalım.”

‘BU MEDENİYET DİLİYLE BİR KÜLTÜR ÜRETMEK ZORUNDAYIZ’
Türk Dil Kurumu’nun Cumhuriyet’in 100’ncü yılı nedeniyle yayımladığı sözlükte Türkçenin zenginliğinin bir kez daha gösterildiğini kaydeden Tekin şöyle devam etti: “Türkçe konuşan insan sayısı bugün yüz milyonlarla ifade edilebiliyor ve Türk Devletleri Teşkilatı’nda bu anlamda ciddi çalışmalar başlatıldı. Bu zenginliği ve canlılığı bir medeniyet idealine dönüştürmek zorundayız. Bu medeniyet diliyle bir kültür üretmek zorundayız. Biz dilimize gereken önemi vermezsek başkalarından da bu hassasiyeti göstermesini beklememeliyiz. Yakın bir zamanda Türkçe dersleriyle ilgili olarak, sınavlarla ilgili olarak attığımız adımların mantığı bu kültür ve medeniyete katkı sağlamaktır.”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir