TÜRKEVİ NEREDE, nasıl gidilir, kimin? New York Türkevi neden yapıldı?

Bu önemli binanın Türkevi olarak adlandırıldığı yeni dönemde, içinde birçok önemli diplomatik ve ekonomik faaliyet yürütülen ofisler yer aldı. Türkiye’nin New York Başkonsolosluğu ve bağlı ataşelikler, Birleşmiş Milletler Nezdinde Türkiye Daimi Temsilciliği, T.C. Merkez Bankası New York Temsilciliği ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Temsilciliği gibi kurumlar bu binada faaliyet gösterdi. Ayrıca, Türk çocuklarına eğitim veren Atatürk Okulu, haftalık faaliyetlerini Türkevi’nin ikinci katında sürdürdü. Peki, Türkevi nerede, nasıl gidilir, kimin? New York Türkevi neden yapıldı? İşte detaylar…

TÜRKEVİ NEREDE, NASIL GİDİLİR, KİMİN?

Eylül 2006’da Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ile TOBB Başkan Yardımcısı Zafer Çağlayan arasında bir protokol imzalandı. Yapı, yeni bir yan binayla birleştirilerek 1.100 metrekarelik bir oturum alanına sahip olacak şekilde genişletilmesi planlandı. Bu büyük projenin hayata geçirilmesi, binanın 2017 yılında yıkılması ve yerine modern bir yapının inşa edilmesiyle sonuçlandı.

Yeni binanın temeli 18 Eylül 2017’de atıldı ve inşaatı IC İçtaş ile Tishman tarafından üstlenildi. 2021 yılında tamamlanan bu yeni bina, 20 Eylül 2021’de resmi olarak açıldı.

Türkevi’nin mimari özellikleri oldukça etkileyici. 36 katlı ve 171 metre yüksekliğindeki bu bina, zemin alanı 1.100 metrekare olan ve kat alanı 20.200 metrekareye sahip büyük bir yapıdır. Binanın tasarımında Selçuklu ve Osmanlı mimarisinden esinlenilen lale motifleri dikkat çekmektedir.

New York’un merkezinde bulunan gökdelene taksi ve metro gibi ulaşım araçlarıyla ulaşılabilir.

Türkevi açık adresi: 823 United Nations Plaza, New York, NY 10017, Amerika Birleşik Devletleri

NEW YORK TÜRKEVİ NEDEN YAPILDI?

IBM şirketinin idari merkezi olarak 1958’de inşa edilen, 12 katlı ve 45 metre yüksekliğindeki bina, 1977 yılında dönemin Dışişleri Bakanı İhsan Sabri Çağlayangil’in girişimleri sonucu 3 milyon dolar karşılığında Türkiye Cumhuriyeti tarafından satın alındı. Türkevi adı verilen binada Türkiye’nin New York Başkonsolosluğu ve bağlı ataşelikler, Birleşmiş Milletler Nezdinde Türkiye Daimi Temsilciliği, T.C. Merkez Bankası New York Temsilciliği, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Temsilciliği ofisleri faaliyet göstermeye başladı. Türkevi’nin yapılma amaçlarından biri Türkiye ile ABD ilişkilerini sağlamlaştırmakken aynı zamanda New York’ta yaşayan Türklerin aidiyet hissedeceği bir yer olması amaçlanmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir