Veliler özel okul zamlarına isyan etti: “Böyle bir zam oranını hiç görmedik

2024-2025 öğretim yılı için özel okullarda erken kayıtlar başladı. Özel okullar maliyetleri gerekçe göstererek en az yüzde yüz zam talep ederken velilerse fahiş fiyatların uygulanmasından şikayetçi. Bu durum çözüm platformu Şikayetvar’a da yansıdı. Verilere göre özel okul velilerinin en çok şikayet ettiği konuların başında öğrenim ücretleri, sınav, kırtasiye, yemek ücretleri ve öğretmenlerin yetersizliği geliyor.

Özel okullarda erken kayıt döneminin başlamasıyla beraber fahiş zamlar, gündemdeki yerini korudu. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan düzenleme sadece ara sınıflarda eğitim gören öğrencileri kapsarken; birinci, beşinci ve dokuzuncu sınıflardaki öğrencilerin velilerini ise yüksek fiyatlar bekliyor. Öte yandan bazı özel okullar yan ödemelere fahiş zamlar uygulayarak Bakanlığın ara sınıflar için yaptığı düzenlemeyi delmeyi amaçlıyor. Bu duruma isyan eden velilerse seslerini Şikayetvar üzerinden duyurmaya çalışıyor. Öte yandan geçtiğimiz günlerde gerçekleşen özel okul bursluluk sınavının şeffaflığı ve dijital platformlardan yöneticiler tarafından velilere öğrencilerin bursluluk oranı bilgilerinin paylaşılmaması ve sınav sonucunu öğrenmek için velilerin kuruma çağırılması tepkilere neden oldu.

Konuyla ilgili Şikayetvar’a ulaşan bazı şikayetlerse şöyle sıralandı: 

Yüzde 150’nin üzerinde zam talep ediliyor

Her sene yüzde 150’nin üzerinde zam talep ediliyor. O kadar şikayet olmasına rağmen nasıl bunun önüne geçilemiyor? Eğitim kurumu mevzuatına bile uyulmuyor. Mevzuat da “Erken kayıt dönemi ocak ve mayıs ayları arasında yapılır.” diyor. Ama bu kurum Aralık ayında erken kayıt adı altında fahiş zam oranlarıyla velileri kayıt yaptırmaya mecbur bırakıyor. Böyle kurumların önüne nasıl geçilir bilmiyorum ama fırsat verilmemeli.

Günlük yemek ücreti 333 TL          

Geçen seneki okul ücretine yüzde 90, yemek ücretine yüzde 100 zam yapmış. Geçen sene ‘genel’ diye adlandırdığı ETÜT ücretini bu sene de yüzde 100 artırmış. İlginç olan şu ki, okulun açık kaldığı günlere göre hesaplandığında günlük yemek ücreti 333 TL oluyor. Vakfı, tebrik ederim. Eğitim kurumu gerçekten tam bir ticarethane haline gelmiş ne yasa ne de mevzuat dikkate alınmış. Bu da yetmezmiş gibi, internet sitesinde fiyat ilan etmesi gerekirken bunu yapmamış, velilere yazılı olarak bilgilendirme yapmak yerine sadece sözlü bilgi veriyorlar. Bakanlık mevzuatı yayınlıyor ama uyan yok. Acaba bakanlık bunu bilmiyor mu? Elbette biliyor. Bu sene artış oranı en fazla TÜFE’nin ortalamasının beş puan fazlası olmalı. Aslında oran bellidir ama oranın verildiği söylenmiyor.

Okul ücreti yüzde 220 zamlandı!

Özel bir okulun 2. sınıf kayıt ücretinin 160 bin TL (yemek dahil) olduğu, kitap ücretinin 40 bin TL civarında olacağı, bununla birlikte kıyafet ve servis ücreti de eklendiğinde toplam senelik bir öğrenci için 250 bin TL civarında ücret ortaya çıkacağı görülüyor. Geçtiğimiz yıla göre okul ücretine yüzde 220 zam yapıldığı anlaşılıyor. Asgari ücrete ve memurlara yüzde 49 zam yapılmışken yüzde 220 zam oranının neye göre hesaplandığı soru işareti… Biz ailelerin duygularının ticari olarak suiistimal edilmesinden çok rahatsızız.

Böyle bir zam oranını daha önce hiç görmedim

Özel okullarda uyguladığınız zamların oranını neye göre belirlediğinizi merak ediyorum. Biz bir yıldır okulun öğrencisiyiz ve yeni gelen öğrenci ile eskiden beri devam eden öğrenciye uygulanan fiyat arasında bir fark göremiyorum. Geçen sene kayıt esnasında alınan ücret üzerinden devletin belirlediği oranla zam yapılması gerekirken, okul bu yöntemi izlemiyor. Böyle bir zam oranını daha önce hiç görmedim.

Eğitim ücretine yüzde 150, yemeğe yüzde 100 zam

Oğlum 3. sınıftan 4. sınıfa geçecek. Yüzde 150 okul, yüzde 100 yemek zammı yapıp bizim yasal hakkımızın uygulanması talebimizi yapamayacakları doğrultusunda bilgilendirdiler. Gerekçe olarak çalışan öğretmen ve personel maaşlarının iyileştirilmesi gerektiğini ve tek gelirin öğrenci kayıt ücreti olduğunu belirttiler. Son 3 yılda rehberlik dahil branş derslerinde ayda bir öğretmen değişikliği ya da boş ders ile geçirildi. Bu iş için Milli Eğitim dahil yasal ne yapılması gerekiyorsa peşini bırakmayacağız.

Eğitim ücreti 35 bin TL’den 100 bin TL’ye yükseldi

Kocaeli Gebze’de 6. sınıfa giden kızımın 2022-2023 yılında 35 bin TL olan okul ücreti bu yıl 100 bin TL. Bu artış oranı yüzde 190 olduğu için biz velileri zor duruma sokacağını düşünüyorum. Sadece bununla da bitmiyor 55 bin TL yemek, kitap vs gibi ücretler velileri sıkıntıya sokuyor. İlk kayıtta artışın devletin belirtiği oranların üstüne çıkmayacağı söylendi. Şu an söylenen ile istenen arasında tutarsızlık  var.

Geçen yıl 60 bin TL istendi, bu yıl 150 bin TL!

Çocuğumun okuduğu okul, fahiş zam talep ediyor. Geçen yıl 60 bin TL olan okul ücreti için bu yıl taksitli 150 bin TL talep ediliyor. Enflasyon yüzde 65 olarak açıklandı ancak okul fiyatlarının enflasyonla yakından ya da uzaktan bir alakası yok. Nasıl bir ülke olduk, yazıklar olsun!

Sınav sonucu ne kadar doğru?

Oğlum 13 Ocak’ta deneme sınavına girdi. Sınav sonucunu öğrenmek için kuruma gelmemiz gerektiği söylendi. Böyle saçma bir uygulama olabilir mi? Şeffaflık yok, sınav sonucunun doğruluğundan da şüphe duyuyorum artık. Çok fazla şikayet var. Umarım bunu dikkate alırlar. Ben çocuğumu sınava nasıl katılmasına müsaade ettiysem sonucuna da en acık net şekilde öğrenmek bizim hakkımız.

Bursluluk sınavının sonucunu CEO’nun odasına asın!

Özel okul bursluluk sınavı sonucunu öğrenmek için okuldan randevu almak ve yüz yüze görüşme yapmak gerekiyormuş. Bu kadar basit olmayın. Mahalle arasındaki okullarda da aynı taktiği kullanıyorlar. Sonucu sizin olsun, çerçeve yapın, CEO’nun odasına asın… Sizden de bayağı şikayet varmış, cevap da vermeyin.

Bursluluk sınavı sonucu için illa ki okula çağırdılar

Ortaokula başlayacak öğrencimizi özel bir okula bursluluk sınavı için götürdük. Sınav sonucu açıklandığına dair mesaj aldıktan sonra ilgili kampüsü arayarak sonucu öğrenmek istedim. Okula gelmem gerektiğini söyleyen yetkililere, işim dolayısıyla müsait olmadığımı ve sonuçları e-posta veya telefon yoluyla almak istediğimi belirttim. Bana dönüş yapacaklarını belirterek üç gün beklettiler. Daha sonra ben tekrar aradığımda, sonuçları bu şekilde veremeyeceklerini ifade ettiler. Teknolojinin bu kadar ilerlediği bir dönemde, insanları bu tür pazarlama stratejileri ile ikna etmeye çalışan bir kurumun nasıl bir eğitim kurumu olabileceğini ve çocuklarımıza neler kazandırabileceğini merak ediyorum. Teknolojiden bihaber olan bu okulun çocuklara katacağı hiçbir şeyin olmadığını düşünüyorum.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir